פֶלִיסַה (felis_j) wrote,
פֶלִיסַה
felis_j

גדנסק - ב


פרוליין גוטמן יקירה,

אני מקווה שמכתבי זה מוצא אותך בריאה ורבת חסד כתמיד. ופה חגגנו חנוכה חדש. הוא לא דומה אפילו במעט לחנוכה של גדנסק. אני כרגע בתחנת הדואר הקרובה אל המושב שבו אני עובד, הוא חדש ויקרא כנראה כפר יחזקאל. נחצ'ה ביקש שאשגיח על אחותו הקטנה ואכן אני עושה זאת, ושוב יש תחושה של משפחה. את חסרה לי, אבל אני לא יודע אם היה לך טוב פה. חם פה, אפילו ב"חורף" אני בשרוול קצר ובלי פוזמק. ועבודה קשה, העבודה במרכז. בהלכי לתחנת הדואר לפני רגעים ספורים נעצו בי מבטים על כי איני "משוחרר" מן העבר.
חביבתי, מסרי דרישת שלום חמה למשפחה שלך ושלי. וגם לתומאש הנחמד.
ספרי על הכל, כתבי במהרה.

שלך, שלך,

ברל-דוב.

דצמבר 1950.


 

בס"ד 

שוב מושלג פה, בגדנסק, ואני צופה בשלג (צורת הרסיס כוכב היא) דרך החלון. האם מזג האוויר מחייך אליך? האם המעיל שתפרה לך מירל עדיין מחמם כבימי קדם? מה נתחדש בארץ ישראל? האם הקרקע טובה, ואיפה אתה משיג חלה טרייה לקידוש בערב שבת? כאן בפולין מרגישים כבר רוחות רעות, אבל בבית שלנו האווירה חמימה כתמיד. החנוכייה מפיצה אורה הרך אל הרובע המרוצף, סבא שלי קורא לאור נר עיתונים עבריים שמשיג בסתר, והאח מפזר חומו.

אני כתמיד, קוראת, מכינה מטעמים (ועוד אומרים שאין הנחתום מעיד על עיסתו), ותופרת תיק-ספר חדש לאחי הקטן, שיוכל להשוויץ בו ב"חדר". ספר לי על הימים שלך, כל החברים דורשים בשלומך, בייחוד תומאש, ששואל עליך כל יום כשרואה אותי בשוק.

להתראות, 

פרוליין גוטמן (לולו שלך).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Subscribe

 • צמח טורף

  הידיעה הזו שבמו ידי אני יכולה להרוס את שאני נוגעת בו נהיית קלה יותר לעיכול בזכות ההבנה שלמה שאני עושה עכשיו אין קשר עמוק למה שאני אהיה בעתיד. תשאלו…

 • דיסקליימר או: אין הצעות איות

  אני עשויה להשלים את הפילמוגרפיה (אין הצעות איות) של הבמאי ווס (הצעות: בוס, בס, ובס, טוס, וטס, בבס) אנדרסון. כל הכבוד לי. כן, כדאי שיהיה…

 • במקום סימניות

  "בסופו של דבר," נאנח ואמר, "ניצחו הדמגוגים שוב, והפעם ניצחון כפול . " ("גנרל במבוך", ג.ג. מארקס)…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment